ارتباط با کارشناسان...
ارتباط با کارشناسان...

چمن فوتبالی
خواندنی

احداث چمن در ورزشگاه (چمن فوتبالی)

احداث چمن در ورزشگاه

زمین‌های چمن طبیعی ، در مقایسه با سطوح مصنوعی، ارزان‌تر، لذت‌بخش‌تر برای بازی، خنک‌تر در هوای گرم، کم خطرتر در هنگام بارندگی، انعطاف‌پذیرتر و 30 تا 50 برابر هزینه کمتری برای تعویض هستند.

با این حال، زمین های ورزشی با کیفیت بالا و مبتنی بر شن و ماسه که قادر به تحمل پاخوری شدید تحت طیف شرایط آب و هوایی موجود در PNW هستند به بسیاری از اجزای ساختمانی از جمله انتخاب ماسه، درجه پایه، زهکشی سطحی و زیرسطحی، جنس چمن، و انتخاب گونه بستگی دارد

ساخت و ساز مناسب می تواند تا حد زیادی قابلیت بازی یک زمین ورزشی را بهبود بخشد، محدودیتی برای میزان ترافیکی که یک زمین تحمل می کند وجود دارد، و این باید توسط سرپرستان و کاربران تشخیص داده شود..

عمق درجه بندی بهینه برای زمینه های با کیفیت بالا باید 16 اینچ باشد. این عمق با 12 اینچ ماسه و 4 اینچ شن ریز جایگزین خواهد شد(شکل 1) 

روش های ساخت و ساز برای چمن طبیعی یک زمین ورزشی سنتی مبتنی بر شن و ماسه، به ترتیب زیر ارائه شده است:

1.درجه بندی پایه

2.انتخاب مواد

3.زهکشی زیرسطحی

4.نصب و راه اندازی آبیاری

5.انتخاب شن و ماسه

6.انتخاب چمن

7.اجرای چمن

درجه بندی پایه

بافت خاک زمین با سیلت و رس زیاد برای استفاده زیاد مناسب نیستند زیرا زهکشی ضعیفی دارند و به راحتی در حین استفاده کوبیده می شوند

بنابراین، خاک بومی احتمالاً باید از محل برداشته شوند

اگر توپوگرافی اجازه دهد، می توان شن و ماسه را بدون حفاری پس از درجه بندی تراز، با هزینه قابل ملاحظه ای بر روی سطح قرار داد.

در صورت لزوم، گودبرداری باید به گونه ای انجام شود که عیار تمام شده در زمان کاشت با حاشیه یا منطقه مسیر مطابقت داشته باشد.

عمق درجه بندی بهینه برای زمینه های با کیفیت بالا باید 16 اینچ باشد.

این عمق با 4 اینچ مواد پایه(شن حفره دار) و سپس 12 اینچ ماسه جایگزین خواهد شد(شکل 1)

سیستم زهکشی معمولاً در زیر خاک در پایین این عمق دانه بندی فرو می روند. پایه ها باید به صورت مسطح درجه بندی شوند یا دارای تاج 6 اینچی از مرکز تا کناره ها باشند.

اگر چه عمق 16 اینچی بهینه است، اما می توان یک میدان کاربردی با یک لایه شن 12 اینچی و بدون پایه شن ریز ساخت. با این حال، همانطور که در طرحی که در بالا توضیح داده شد، سیستم زهکشی باید 4 اینچ دیگر در زیر خاک قرار گیرند.

خطوط زهکشی ترانشه شده و زهکش ها باید قبل از نصب ماسه با شن ریز یا مواد ماسه درشت پوشانده شوند.

انتخاب مواد

"ماده پایه" در اینجا به عنوان ماسه یا شن حفره ای (رسوبات طبیعی شن و ماسه) که روی خطوط زهکشی و زیرپایه درجه بندی شده قرار می گیرند، تعریف می شود.

این ماده باید به سرعت تخلیه شود تا حرکت سریعتر آب به تمام خطوط تخلیه تسهیل شود. اگر مقادیر زیادی شن و ماسه ارزان قیمت در دسترس باشد، کل پروفیل می تواند از ماسه تا سطح چمن ساخته شود.

مواد پایه می توانند شامل شن های حفره ای با حداکثر 2 تا 3 درصد سیلت و خاک رس باشند.

مواد دیگر ممکن است شامل شن نخودی یا ماسه درشت، با ذرات از شماره 8 تا صفحه نمایش شماره 3/8 باشد. هرگز ماسه ریز یا خاک را روی شن درشت قرار ندهید و اجازه ندهید که تغییرات ناگهانی مشابهی ایجاد شود.

مناطق اشباع در این رابط ها رخ می دهد. سعی کنید یکنواختی بافت را در پروفایل حفظ کنید

جدول 1. مشخصات اندازه ذرات برای مواد پایه

عمق مواد پایه می تواند از 4 تا 12 اینچ متفاوت باشد. مواد پایه را با احتیاط روی مزرعه قرار دهید تا از اختلال در گریدهای پایه جلوگیری شود و از آسیب به خطوط زهکشی جلوگیری شود.

از عملیات درجه بندی معمولی می توان برای درجه بندی زمین استفاده کرد، اما هرگز مواد پایه را به شدت فشرده نکنید.

زهکشی زیرسطحی

نصب خطوط زهکشی زمانی ضروری است که جداول آب خیلی نزدیک به سطح هستند و باید پایین بیایند.

زهکشی نیز باید در زمانی که خاک های زیرین نفوذ ناپذیر هستند یا به آرامی نفوذپذیر هستند که مناطق ریشه چمن برای مدت طولانی اشباع باقی می مانند، نصب شود. خاک های زیرینی که نفوذپذیری متوسطی دارند (1/2 اینچ در ساعت یا بیشتر) نیازی به نصب زهکشی گسترده ندارند.

آزمایش نفوذ استاندارد در عمق 30 اینچ به تعیین نیاز به خطوط زهکشی کمک می کند.

خطوط تخلیه را در عمق 16 تا 24 اینچی زیر سطح چمن کاری شده با درجه حداقل 1 تا 2 درصد نصب کنید.

ترانشه های زهکشی باید 6 تا 8 اینچ عرض داشته باشند و با دستگاه های کنترل لیزری حفر شوند.

این کار درجه و عمق مناسب خطوط تخلیه را تضمین می کند

تمام مواد کنده شده از پایه را از محل خارج کنید یا اگر با درجه های پایه نهایی تداخل نداشته باشد، آن را به طور یکنواخت در منطقه پخش کنید.

خطوط زهکشی را می توان به صورت طولی از انتها به انتها در زمین های شیب دار طبیعی یا زمین های تاج دار قرار داد اما در زمین های صاف عملی نیست.

به طور معمول، زمین باید از مرکز تقسیم شود و در هر جهت ترانشه شود و طول دویدن به نصف کاهش یابد.

از آنجایی که یک زهکش محیطی باید در اطراف زمین فوتبال نصب شود تا زهکشی زمین و مسیر دویدن را تسهیل کند، این خطوط زهکشی طولی را می توان با زهکش محیطی جفت کرد و به فاضلاب طوفان یا سایر مکان های مناسب تخلیه کرد

360 درجه اطراف لوله و برخی از آنها با سوراخ هایی فقط در یک طرف در زوایای 45 درجه سوراخ میشوند.

در مورد دوم، همیشه سوراخ ها را به سمت پایین قرار دهید. در طول نصب، سعی کنید خاک را از خطوط زهکشی و ترانشه ها دور نگه دارید. انتهای کور را با احتیاط بپوشانید و تمام اتصالات را به درستی وصل و چسب بزنید تا از ورود مواد خاک یا حیوانات جلوگیری شود.

خطوط زهکشی که بر روی مراکز 15 فوتی قرار گرفته اند باید با لوله های زهکشی 3 یا 4 اینچی نیمه سخت با شکاف ها یا سوراخ های حفر شده برای تسهیل جریان آب نصب شوند.

پس از اینکه خطوط زهکشی در جای خود قرار گرفتند، ترانشه ها را با شن نخودی (1/8 تا 5/16 اینچ) یا ماسه درشت تا عمق 2 تا 4 اینچ در بالای لوله تخلیه پر کنید تا از مهاجرت ذرات شن ریز به داخل لوله جلوگیری شود. خط تخلیه، باعث گرفتگی زهکشی ها می شود (شکل 6).

خطوط زهکشی را از طریق مناطق انتهایی گسترش دهید تا با زهکش های محیطی نزدیک مسیر دویدن متصل شوند. خط زهکشی اطراف مسیر دویدن تمام زهکش های میدان را قطع می کند و باید 6 اینچ قطر داشته باشد

برای تخلیه سریع آب از مسیرهای روان، حوضچه های گیر در اطراف محیط مزرعه روی زهکش 6 اینچی در مکان های استراتژیک نصب کنید.

حدود 8000 فوت خطوط زهکشی برای زمین هایی مانند این مورد نیاز است. همچنین ممکن است بتوان خطوط آبیاری را در ترانشه های خط زهکش نصب کرد. این باید با یک مهندس آبیاری در میان گذاشته شود

فیلترینگ به عمق 20 سانتیمتر قبل ‌از ماسه ریزی از از یک ‌لایه فیلتر و یک لایه ژئوتکستال استفاده میشود

در عمق 25 سانتیمتری از سطح، کل سطح زمین به صورت زیگزاگی لوله های گرمایش از کف تعبیه میشود. کار این لوله های گرمایش بدین صورت است که آب گرم از دیگ های بخار وارد میشود و بعد که در محیط سرد شد دوباره به منبع برمیگردد و گرم میشود. با اینکار ریشه های چمن گرم میشود و در نتیجه چمن زرد نمیشود. بالای این لوله ها شن قرار دارد و روی این شن، ماسه بادی جای دارد. روی ماسه بادی نیز پیت ماس، ورمی کمپوست و یا در چمن های پارکی کود قرار دارد. البته میتواند فقط ماسه بادی باشد اما ورمی کمپوست بهترین سطح کشت برای نشا میباشد.

نصب و راه اندازی آبیاری

آبیاری در مزارع شنی ضروری است. هنگام برنامه ریزی برای نصب یک زمین ورزشی، دسترسی به آب آبیاری کافی در طول سال را در مراحل اولیه تعیین کنید.

سیستم های آبیاری باید توسط متخصصین توانمند آبیاری طراحی و نصب شوند. مزارع شن و ماسه بدون سیستم های آبیاری مزرعه در دوره های خشک نمی توانند به حداکثر سودمندی خود دست یابند

سیستم های آبیاری خودکار با سرهای بازشو ایمنی برای زمین های ورزشی مبتنی بر شن بهترین هستند. آب آبیاری را می توان با دقت بیشتری از این نوع سیستم کنترل کرد. سرهای آبیاری را در درجه ای بالاتر از سطح تمام شده نصب کنید. پس از اینکه خاک رسوب کرد و چمن به خوبی مستقر شد، این سرها را می توان تا ارتفاع نهایی مناسب خود پایین آورد (شکل 7 و 8).

انتخاب شن و ماسه

مشخصات محیط ریشه زایی ماسه در جدول 2 (صفحه 7) ذکر شده است. در حالت ایده آل، اکثر ذرات ماسه باید بین محدوده صفحه نمایش شماره 16 و شماره 60 قرار گیرند. با این حال، ماسه با بیشتر ذرات بین صفحه شماره 60 و شماره 140 ممکن است برای محیط ریشه زایی استفاده شود.

در مورد دوم، اقدامات احتیاطی زیادی در مدیریت باید رعایت شود تا از نفوذ آهسته آب ناشی از تجمع مواد آلی و تراکم سطح جلوگیری شود.

همیشه شن و ماسه را با اندازه الک مشخص کنید. اکثر تامین کنندگان شن و ماسه از صفحه نمایش استاندارد تایلر استفاده می کنند که ذرات شن و ماسه را بر اساس تعداد مش در هر اینچ طبقه بندی می کند.

عمق ماسه سطح بسته به کیفیت مواد پایه از 4 تا 12 اینچ متغیر است. مواد حفره‌ای با نسبت‌های بالای شن و ماسه با اندازه مناسب امکان استفاده از آن را ممکن می‌سازد

افزودن مواد آلی، مخلوط خارج از محل به محیط ماسه سطح، بهینه است. موادی مانند مواد آلی به خوبی کمپوست شده یا پیت ماس اسفاگنوم فیبری برای اصلاح ماده آلی قابل قبول هستند.

اندازه ذرات ماده آلی باید از 1/8 تا 3/16 اینچ باشد. از تمام موادی که درشت تر یا ریزتر از موارد ذکر شده هستند خودداری کنید.

تحت هیچ شرایطی نباید از مواد ذغال سنگ نارس تجزیه شده به عنوان یک اصلاح ارگانیک در زمین های ورزشی پرتردد استفاده شود. مواد آلی ظرفیت نگهداری آب و مواد مغذی را افزایش می دهند و در 2 تا 3 سال اول به سطح ارتجاعی می بخشند.

با این حال، پس از حدود 2 سال، گیاهان چمن ماده آلی کافی تولید می کنند..

هر دسته از مخلوط ریشه باید قبل از قرار گرفتن در زمین ورزشی آزمایش شود.

محیط سطحی یا ریشه زایی را روی سطح بازی به یک درجه صاف برسانید و مرطوب کنید تا امکان درجه بندی و حرکت آسان تر بدون شیارهای شدید فراهم شود.

مراقب باشید و احتیاط کنید تا به آبپاش ها و زهکش های نصب شده آسیب نرسد. از دستگاه های تراکم بر روی مواد سطحی به جز برای تجهیزات دانه بندی و خاکورزی معمولی استفاده نکنید.

انتخاب چمن

بهترین گونه چمن برای ساخت زمین چمن فوتبالی در ایران و متناسب با شرایط غالب آب و هوایی ایران، چمن آفریقایی برموداگراس میباشد. و برای مناطق سردسیر بهترین نوع چمن، بذر چمن پوآ و بذر چمن لیلیوم پرنه می‌باشد

در چمن های پارکی در هر متر مبع 30 تا 40  گرم بذر و در چمن های استادیومی 90 تا 100 گرم بذر استفاده میشود.

در صورتی که سایت خاکی نباشد، نرخ بذر برای فوتبال و سایر زمین های ورزشی باید 4 تا 6 پوند به ازای هر 1000 فوت مربع بذر گواهی شده باشد. اگرچه پوآ پراتنسیس (بلوگراس کنتاکی) به خوبی با مناطق  سرد سازگار نیست، اما در مخلوط بذر با لولیوم پرن (چچم چند ساله) مفید است

سیستم ریزوم قوی بلوگراس به بهبود استحکام چمن کمک می کند و به سرعت مناطق فرسوده را بهتر از چچم نوع دسته ای پر می کند. مخلوط ها باید 50 درصد چچم چند ساله نوع چمن و 50 درصد بلوگرس کنتاکی بهبود یافته از نظر وزن باشند. این در واقع 80 درصد بلوگراس کنتاکی از نظر تعداد دانه و 20 درصد چچم چند ساله خواهد بود.

بلوگرس کاشته شده به تنهایی یا به عنوان ترکیبی از ارقام، عملکرد خوبی درمنطق گرم خواهد داشت. هنگامی که بذر بلوگراس گواهی شده به تنهایی کاشته می شود، میزان بذر 3 تا 4 پوند در هر 1000 فوت مربع کافی است.

کاشت چمن

عناصر کود زیر را قبل از کاشت با نرخ های مشخص شده در پروفیل ماسه ای بگنجانید:

سنگ آهک دولومیتی (تامین کننده کلسیم و منیزیم): 100 پوند در هر 1000 فوت مربع

فسفر (P): 4 پوند فسفات P2O5 در هر 1000 فوت مربع

ترکیبی حاوی آهن (Fe)، منگنز (Mg)، مولیبدن (Mo)، مس (Cu)، روی (Zn) و بور (B)

ریزمغذی‌ها را طبق توصیه گیاه پزشک  اعمال کنید. نرخ کاربرد به غلظت فرمول بستگی دارد

تا زمانی که مزرعه به درجه نهایی خود نرسیده از مواد کودی استفاده نکنید. به آرامی تمام مواد کود دهنده و مواد اصلاح کننده خاک را در 4 اینچ بالای مخلوط نهایی بچرخانید. پس از ترکیب مواد کود، هیچ حرکت شن سطحی نباید مجاز باشد

حرکت کودها را جابه‌جا می‌کند و باعث ایجاد رگه‌ها و رگه‌هایی از مواد با مناطقی با کمبود کامل می‌شود. پس از ادغام کودها، مزرعه را کمی مرطوب کرده و با یک غلتک سبک یا با مته بریلیون یا دستگاه بسته بندی سبک مناسب، آن را غلت دهید تا سطح آن قبل از کاشت کمی سفت شود.

کاشتن

در صورت وجود آبیاری خودکار، افزودن مالچ های آلی به سطح ضروری نیست. کاشت را می توان در هر زمان در طول فصل رشد طبیعی انجام داد. زمان ایده آل اواخر تابستان یا اواسط بهار است. پس از جوانه زدن بذر، یا بلافاصله قبل از آن، از یک منبع نیتروژن سریع ، مانند نیترات آمونیوم اوره یا سولفات آمونیوم، به میزان 1 پوند محصول در هر 1000 فوت مربع استفاده کنید تا نیتروژن محلول برای نهال های در حال ظهور فراهم شود.

پس از کاشت بذر، مهم است که سطح آن به طور مداوم مرطوب باشد. این یکی از مهم ترین گام ها در راه اندازی یک رشته ورزشی است. بسیار مراقب باشید تا مزرعه را بیش از حد آبیاری نکنید، زیرا شسته شدن مواد مغذی رخ خواهد داد. مقدار کم و مکرر آب را تا زمانی که جوانه زنی و سبز شدن گیاهچه کامل شود بمالید. این کاربردها باید به طور مکرر (یعنی 6 تا 8 بار در 24 ساعت) انجام شوند تا از رطوبت سطح در همه زمان ها اطمینان حاصل شود. در صورت خشک شدن سطح، جوانه زنی ناهموار و احتمالاً جوانه زنی رخ نخواهد داد.

پس از کامل شدن جوانه زنی و سبز شدن گیاهچه (معمولاً طی 7 تا 14 روز)، دفعات آبیاری را کاهش دهید (یعنی 1 تا 2 بار در 24 ساعت) و مقدار آب مصرفی را بر اساس نیاز ناحیه ریشه افزایش دهید. بین دو آبیاری اجازه دهید کمی خشک شود. اگرچه ماسه ها به سرعت تخلیه می شوند، آب بیش از حد باعث آبشویی مواد مغذی می شود. پس از اینکه چمن‌ها برای بار اول چمن‌زنی شدند، ممکن است یک یا دو آبیاری مناسب در هفته کافی باشد..

در طول دوره تأسیس، تأمین تغذیه متعادل، از جمله گوگرد کافی، مهم است.

 

 

 

 

نگهداری:

چمن زنی: بسته به نوع مراقبت فواصل متفاوت میباشد. معمولا در زمستان بدلیل رشد کم چمن فواصل طولانی میشود.

تغذیه: در زمین های شنی آبشویی مواد زیاد است. آب مواد را با خود به لایه های پایین تر میبرد و از دسترس ریشه خارج میشود. بنابراین میزان کوددهی نیز زیاد است.