ارتباط با کارشناسان...
ارتباط با کارشناسان...

آماده سازی خاک برای چمن
خواندنی

آموزش کاشت چمن

1- یکی از مهم ترین روش های تشخیص نوع چمن که در مزرعه یا باغچه شما رشد بهتری دارد این است که به این توجه کنید، منطقه شما گرمسیری یا سرد سیر است و این نکته می تواند به تشخیص نوع چمن که بهترین رشد در منطقه شما را دارد کمک کند.

چمن سردسیری برای مناطق معتدل یا مناطقی که تابستان خنکی دارند عالی می باشد. این چمن اغلب در فصل گرما به رنگ قهوه ای است و با آبیاری منظم و در فصل زمستان سبز می شود و دوباره جان می گیرد.

مطالعه آزاد : طراحی فضای سبز در مشهد

مانند چمن کنتاکی بلو، چمن فسکایو بلند، چمن پرنیال رای، چمن برمودا، چمن زویشا، چمن زویشا، چمن آگوستین

2- ویژگی های حیاط یا باغچه شما نیز در این امر تاثیر گذار می باشد. علاوه بر آب و هوا که بر روی بذر شما تاثیرگذار می باشد، شرایط باغچه شما نیز تاثیرگذار است و بذری که انتخاب می کنید به عوامل زیر بستگی دارد :

نوع خاک که چقدر خشک یا مرطوب باشد، آیا سریع خشک می شود و یا چه مدت مرطوب می ماند، میزان تابیدن نور خورشید در آن چه مقدار می باشد، چمن چه نوع استفاده ای دارد و ......

3- برای تهیه  بذر می توانید از فروشگاه های ارائه کننده کالای کشاورزی یا آنلاین خرید کنید. مقدار بذر مورد نظر را که می خواهید پوشش دهید را با اندازه گیری منطقه مورد نظر تهیه کنید.

بیشنر بدانید : طراحی چمن در مشهد

آماده سازی خاک برای کاشت چمن

1- هوادهی خاک که اصطلاحا شخم زدن می گویند، بستگی به متراژ منطقه شما دارد. اگر باغچه کوچکی دارید با بیل خاک های کلوخ شده را نرم کنید تا آب بهتری جذب کند و مرطوب شود اما اگر متراژ  زمین بزرگ است از ماشین شخم زن استفاده کنید. برای کاشت بذر، زمین را حتما از چوب، سنگ یا هر چیز دیگری خالی کنید، خاک را نرم و از حالت توده ایی خارج کنید و اگر زمین از قبل چمن دارد آن ها را با چنگال جدا کنید و فاصله بین شخم زدن و بذر پاشی را زیاد نگذارید.

2- در صورتی که اگر ناهمواری در زمین وجود دارد و باعث جمع شدن آب در آن می شود آن را رفع کنید، زیرا بذر در ناحیه پر از آب زنده نخواهد ماند.

3- با کود مناسب بذر شما رشد بهتری به چمن خواهد داد، کود موجب حاصل خیز تر شدن خاک شما خواهد شد.

مطالعه بیشتر : طراحی سیستم آبیاری در مشهد

کاشت بذر

1- بسته به متراژ زمین یا باغچه، اگر باغچه دارید بذر را به صورت دستی بپاشید و اگر متراژ مزرعه زیاد می باشد با دستگاه بذر پاش این کار را انجام دهید. در زمان بذر پاشیدن دقت کنید بیش از حد بذر نپاشید چون بذر زیاد در زمان رشد حالت رقابتی بین دانه ها ایجاد می کند و چمن شما نازک خواهد شد و رشد خوبی نخواهد داشت.

2- برای حفظ دانه های کاشته شده از یک لایه نازک خاک مثل خاک اره یا کاه کاج پیر یا نی چغندر قهوه ایی استفاده کنید تا زمانی که دانه ها ریشه بگیرند.

3-جهت آبیاری سرشلنگ خود را به صورتی تنظیم کنید که به آرامی آبیاری شود و بذر ها شسته نشوند در حدی که بذر ها کاملا مرطوب شوند، همچنین در متراژ بیشتر می توانید از آبیاری قطره ایی استفاده کنید.

4- مردم یا حیوانات خانگی را از محل کاشت بذر دور نگه دارید و برای چند هفته اول کاشت، بذر های کاشته شده را از لگد شدن محافظت کنید.

بیشنر بخوانید : فضای سبز ویلا در مشهد